Genel

“Gazze’deki Yaralılar Türkiye’de Tedavi Edilsin” Çağrısı

Tüm insanlar için barışçıl bir gelecek umudumuzu korurken uluslararası kamuoyunu, Birleşmiş Milletler ve Dünya Tabipler Birliği’ni göreve çağırıyoruz" 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Teşkilatı’na yazdığı mektupta ; Gazze’deki yaralıların Türkiye’de tedavi edilmesi için engellerin kaldırılmasını talep etti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Teşkilatı’nın Gazze için alması gereken aksiyonu Genel Direktör Dr. Tedros’a, kendisine dün saat 13.30’da ulaşan bir mektupla hatırlattığını bildirdi. İşte o yazı, “Gazze’de hayat eğer buna ‘hayat’ denilebilirse, iki haftadan fazla bir süredir çok ağır savaş koşulları altında. DST Genel Direktörü olarak bu olağanüstü duruma sarf ettiğiniz dikkatin farkındayım. Her şeyden öte, bir insan, kendini insanlığın hizmetine adamış insan sağlığı savunucusu olarak da neler hissettiğinizi tahmin edebiliyorum. Gazze’ye muhtaç olduğu sağlık hizmetinin ulaşması için gösterdiğiniz tüm çabalar için şahzınıza ve bir üyesi olduğumuz teşkilatınıza teşekkür ediyorum. Ancak şunu ifade etmek isterim ki, masum sivillerin hayatını kaybettiği, yaralı çocukların sağlık hizmetine ulaşamadığı Gazze için yapabilecekleriniz, bugüne kadar yaptıklarınızdan çok daha fazladır, buna yürekten inanıyoruz. Yaşadığımız günler, Dünya Sağlık Teşkilatına insanlığın onurunun artık daha fazla çiğnenmesini önleme misyonu yüklüyor. Hiç şüphem yok ki, alınmasına öncülük edeceğiniz kararlar, harekete geçireceğiniz imkanlar ve ayrıca şahsi saygınlığınızı ile  dünya toplumlarının beklentilerini gerçeğe dönüştürecek ve büyük minnettarlık duyulacak adımlar atabilirsiniz”

Türkiye’de Tedavi Etmeye Hazırız

“Dünya Sağlık Teşkilatını bu beklentilerin hayli gerisinde görmek, hatta siyasi iradelerin gerisinde kaldığını bilmek kabullenebilir bir olgu değildir.  75’nci yılında olan, bu süre içinde nice krizlere karşı başarılı sonuçlar almış bu kurumdan beklentimizin, gücün aşan bir beklenti olduğunu düşünmüyorum. Yaralanan, kanser tedavisi yarım kalan çocuklara sağlık hizmeti verebilmek için önümüzdeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ve elbette üyesi olduğumuz bu kurumun gücünün bunun çok daha ötesinde ortaya koymasını büyük bir ümit ile bekliyoruz. Sayın Genel Direktör, değerli dostum, Dünya Sağlık Teşkilatı, önderlik sorumluluğu ile ve acilen gerekli girişimlerde bulunarak, Gazze’de verilecek sağlık hizmetlerinin güvenliğini garanti altına almalı. Ülkemin hasta çocuklar başta olmak üzere, savaşın mağdurları için gerekli sağlık hizmetlerini Gazze’ye ulaştırmaya, yaralıları Türkiye’de tedavi altına almaya hazır olduğunu ve gerekli hazırlıkları yaptığını bilmenizi isterim. Hayat kurtarmak için eksik olan şey, gerekli şartların oluşmasıdır. Dünya Sağlık Teşkilatının mottolarından biri, ‘Herkes için sağlık” diğeri, “Kimseyi geride bırakmamaktır”. Bir Sağlık Bakanı, bir insan ve baba olarak size çağrım, bu iki mottonun birer hakikat olduğunu tekrar ortaya koymanızdır. Tüm Türkiye’nin beklenti dolu selamlarını iletiyorum” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Dr. Ümit Aktaş Sahte Paylaşım Yapanlara İsyan Etti!İlgili Makaleler

Başa dön tuşu