Genel

Bakan Koca, Eris Varyantı Açıklamasında Neyden Bahsetmedi !

Eris Varyantı Son Dakika… Pandemi ve aşılar konusunda açıklama yapan Türk Toraks Derneği, ‘Eris Varyantı vakalarını ilk defa duyuran Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Eris’in diğer varyantlardan bahsetmediğini öne sürdü.

Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu, “COVID-19 AŞILARI VE SARS-COV-2 PANDEMİSİ” konulu bir basın açıklaması yaptı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 16 Eylül tarihinde Eris varyantı konusunda açıklama yaptığının altını çizen Toraks Derneği yetkilileri, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16.09.2023 tarihinde COVID-19’un Eris varyantının 9 kişide görüldüğünü, bunun endişe sayılmayacak bir gelişme olduğunu bildirmiştir, diğer varyantından bahsetmemiştir. Ancak hemyapılan test sayısının düşüklüğü hem de varyant testlerinin uygulanması ile ilgili, kısıtlılıklar nedeniyle bu rakam yeterince Türkiye’deki vaka sayısını yansıtmamaktadır. Sağlık çalışanları için özellikle hasta muayene ederken maske kullanması, bu gruba yönelik olarak influenza aşısı temin edilmesi ve risk grupları (elbette sağlık çalışanları öncelikle olmak üzere) varyant mRNA aşısı ile aşılanması gereklidir” dedi.

Bakan Koca, Eris Varyantı Açıklamasında Neyden Bahsetmedi !
Bakan Koca, Eris Varyantı Açıklamasında Neyden Bahsetmedi !

Toraks’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “Aşıların COVID-19 enfeksiyonuna karşı %100 koruma sağlamasa bile hastalığın daha hafif geçirilmesini sağlayabileceği; hastane yatışı ve ölümlere karşı koruma sağlayacağı, hatta Long-Covid gelişiminin önlenmesinde etkili olabileceği vurgulanmıştır. Türkiye COVID-19 vaka sayısı olarak Dünya’da 11. Sıradadır (3) ve ne yazık ki halen polivalan aşısı uygulanmaya başlanmamıştır. Kış dönemi ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de influenza gibi viral solunum yolları hastalıklarının artacağı aşikardır”

Pandemi Aşılarına Acil Kullanım Onayı

“Tüm dünyada ve ülkemizde salgın ne yazık ki devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada 770 milyon vaka sayısı, 7 milyona yakın ölüm ve son yedi gündeki yeni vaka sayı da 17.546’ dır. Dünya salgının 3. Yılında halen salgını gündeminden çıkaramamış, aşı eşitsizliği sorununu hala çözememiştir. 11 Eylül 2023’de FDA (U.S. Food and Drug Administraion) Moderna ve Pfizer tarafından 2023-2024 için güncellenen, Omicron varyant XBB.1.5’e karşı hastaneye yatış vemortaliteyi azaltmak dahil sonuçlar üzerine daha etkili olduğuna dair kanıtlar olan aşılara acil kullanım onayı verdi. FDA, güncellenmiş bu aşıların güvenli ve etkin olduğunu düşündüklerini; 6 aylık ve daha büyük bireyler için faydalarının risklerinden daha ağır bastığını vurgulamaktadır. Yan etkilerin diğer aşılarla benzer olduğu ifade edilmiştir. Aşıların 12 yaş ve üzeri yaş grubunda onaylandığı, 6-11 yaş aralığında acil kullanıma onay verildiği hatırlatılmıştır. Aynı zamanda COVID-19’da da tıpkı influenzada olduğu gibi her yıl güncellenmiş aşıların uygulanması gerekebileceği ifade edilmiştir”

  Bakan Tekin, Osmaniye’de İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına Katıldı

Aşıların Eris Varyantına Etkili Olduğu Gösterildi

“Bir gün sonra 12 Eylül’de CDC (Centers for Disease Control and Prevention)’de aşı önerilerini güncellemiş ve 6 aylıktan büyük herkese aşı önermiştir. Son 2 ay içerisinde aşı yaptırmamış herkesin güncellenmiş aşılar ile aşılanması tavsiye edilmiştir. COVID-19’un varyantlarının zamanla değişim göstereceği, buna karşı aşı yanıtının da azalabileceği vurgulanmıştır. Bu sonbahar- kış sezonunda COVID-19 aşılarının yanısıra infleunza ve RSV aşılarının da olduğu hatırlatılmıştır (2). Yakın zamanda yapılan çalışmalarda güncellenmiş aşıların şu an dolaşımda bulunan EG.5 (Eris) ve BA.2.86 (Pirola) dahil olmak üzere varyantlara karşı etkili olduğu gösterilmiş”

Kaynaklar

FDA 

CDC 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu