Genel

Büro-İş’ten Memur Maaş Zammı Tepkisi: Yeni Açlık Sınırı 22 Bin TL!

büro-iş eylem

Memur maaş zammı kanun teklifi bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. En düşük memur maaşının 22 Bin 17 TL’ye yükseltilmesini öngören kanun teklifinde memura seyyanen 8 bin 77 lira zam öngörüldü. Memur zammı kanun teklifi, 7 Temmuz Cuma Günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek.

Memur Yoksulluk Sınırı Üstünde Maaş İstiyor

Meclise sunulan kanun teklifine meslek örgütlerinden tepkiler geldi. En düşük memur maaşının yoksulluk sınırı olan 35 Bin TL’nin üzerinde olmasını alanlarda ve açıklamalarında belirten sendikalar taleplerini dile getirmeye devam ediyor. En düşük memur maaşının 22 Bin Tl olmasına tepki gösteren Büro Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası’nın (Büro-İş)  ilk yorumu: “Yeni açlık sınırı 22 Bin TL” oldu. Büro-İş memur maaş zammı konusunda açıklamada bulundu. Büro-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, açıklamasında en düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 34 bin TL’nin üzerinde olması, üzerine enflasyon farkı, toplu iş sözleşme zammı ve refah payı eklenmesi gerektiğini ifade etti. Seyyanen zam emeklileri de kapsamalı vurgusunda bulunan Büro-İş, enflasyon farklarının Yİ-ÜFE’ye göre aylık ödenmesi gerekliliğine işaret etti. 

Büro-İş açıklamasında, AKP Hükümeti’nin Cumhurbaşkanı adayının 2023 Nisan ayında en düşük memur maaşının net 22 bin lira olacağı seçim vaadini;  aradan geçen zaman zarfında döviz kuru, gıda, giyim, ulaşım kira fiyatları başta olmak üzere temel gıda ve tüketim harcama kalemlerinde yaşanan yüksek fiyat artışları karşısında güncelleyerek, yeni açlık sınırını oluşturduğunu belirtti. Açıklama şöyle devam etti: “Yıllardır AKP-TÜİK işbirliği ile gerçek olmayan enflasyon rakamları baz alınarak memur ve emeklilerin satın alma gücü her geçen gün düşürülerek bugün açlık sınırında bir ücrete mahkum bırakılmıştır. Bu sefalet düzenine kendi menfaatlerini düşünüp üyelerinin üzerinden saltanat süren yetkili ancak etkisiz yandaş ve yancı sendikalarda olanca gücüyle çanak tutarak destek olmuşlardır.

  65 Yaş ve Üzeri Yaşlılar ile Engelli Vatandaşlara Ücretsiz Ulaşım Müjdesi

Memur ve Emekliler TÜİK’e Göre Maaş Alıp ENAG’a Göre Harcıyor!

“Memurlar ve emekliler olarak TÜİK’e göre maaş alıp, ENAG’a göre harcıyoruz” diyerek memur maaş zammı teklifine tepki gösteren Büro-İş, “AKP Hükümetinin memurlar için TBMM’ye sevk ettiği kanun teklifine göre (15.965) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ilave ödeme yapılır. Bu ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve sigorta prim kesintisine tabi tutulmaz.”  hükmüne göre hesaplanmış değeri 8 Bin 77 TL tutarında ki seyyanen zam emekliliğe sayılmayacak olup bu tutardan emeklilerde yararlanamayacaktır. Kanun teklifi ile emekliliğe sayılmayacak yeni ödeme kalemi icat edilmiş olmaktadır. Bu düzenleme; mevcut çalışanların emekli olması halinde,  emekli maaşlarının yarı yarıya düşmesine ve emekli ikramiyelerinin azalmasına sebep olacaktır.   Bu gelir kaybının emekli olmak isteyenlerin emekliliklerini ötelemesine de sebep olacağı aşikâr olup mezarda emekliliği teşvik eder niteliktedir” dedi. 

İnsan Onuruna Yaraşır Bir Ücret İstiyoruz”

Taleplerinin açık ve net olduğuna dikkat çeken Büro-İş,en düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 34 bin TL üzerinde olmalı. Bu tutarın üzerine Enflasyon farkı, Toplu Sözleşme Zammı ve Refah payı eklenmelidir. Seyyanen zam emeklileri de kapsamalıdır. Enflasyon farkları Yİ-ÜFE’ye göre aylık ödenmelidir. Anayasa’nın 73. Maddesine göre ödeme gücü olmayan yoksuldan vergi alınmamalı. Yoksulluk sınırı vergiden istisna edilmelidir.  Emekçiler için vergi oranı % 15’ de sabitlenmelidir.  Bütün tazminat benzeri ek ödemeler emekli keseneğine sayılmalıdır” diye açıklamada bulundu.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu