Genel

Kan Çıkmazı: Kızılay Bağış İstiyor, Hastaneler Kan!

kan bağışı

Kan stokları azaldı, Kızılay’a bağışlarda kuruma güvensizliğin etkisinin hakim olduğu belirtiliyor. Hastanelerde ameliyat olacak hastalar için kan tedariki sağlanamıyor. Hasta yakınları hastaneler tarafından Kızılay’a gönderiliyor. Kızılay donör bul diyor, hastalar “Kızılay’a güvenmiyoruz kanımızı siz alın” diye tekrar hastaneye gidiyor. Türkiye’de adeta bir ‘kan çıkmazı’ yaşanıyor. 

kızılay

Genç Kızılay’dan Kan Bağışı Çağrısı!

Genç Kızılay sosyal medya kanalları üzerinden duyuruda bulunarak, “ulusal kan stoklarımız asgari seviyenin altına düşmüştür. Tüm vatandaşlarımızı kan bağışı merkezlerimize bekliyoruz” çağrısı yaptı. Kızılay‘a bağışların azalması, kan stoklarının azalmasında tek neden Ramazan ayı mı? Yetkililer 6 Şubat depremlerinde, depremin 3. gününde çadır satışı yaptığı ortaya çıkan Kızılay’a güvenin daha da azaldığını bağışların azalmasında bu gerçekliğin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Kan Çıkmazı!

Kızılay’a hem güven hem de bağışlar azaldı. Deprem sürecinde çadır satışlarıyla gündeme gelen Kızılay’a bağış yapan vatandaşların sayısındaki düşüş, sağlıkta kan tedarikini sıkıntıya soktu. Hastaneler ameliyat hastalarına verecek kan bulamıyor, vatandaşlar Kızılay’a gönderiliyor, vatandaş da Kızılay’a kan bağışı yapmak yerine kan bağışı yapabileceği başka bir kurum arıyor. Sorun hastanelerde ayrı patlak verirken, kan olmazsa hayatta kalamayacak olan bir risk grubu var. Talasemi hastaları da kan tedirginliği yaşıyor. “Kızılay’da bir yeni yapılanma mı yapılır, imaj mı tazelenir bilemeyiz ama bir şey yapılsın” diyerek yetkililere seslenen 40 yaşındaki talesemi hastası Bilim Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) konuştu. 

talasemi federasyonu başkanı

Talasemi Federasyonu: Alternatif Yok Bir tek Kızılay Var!

Hastanelerde yaşanan kan tedariki sorunundan kaynaklı olarak acil ameliyatlar dışında kalan rutin ameliyatlar da durdurma kararları alma zorunluluğu içinde! Bunun yanında kan olmazsa olmazları olan Talasemi Hastaları da hayatta kalmak için kan bulamama tedirginliği içinde! Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Dolu BSHA’ya konuştu, “Kızılay’a güven azaldı, anlıyoruz ama vatandaşlarımızdan istirhamımız bu durumu görmezden gelip bağışta bulunmaları. Kan olmazsa biz yaşayamayız” dedi. Kan bağışlarındaki düşüş, kan stoklarındaki azalmadan en çok etkilenen gruplar arasında yer alan hasta grubu Talasemi hastaları olarak karşımıza çıkıyor. Genel Başkanı Mustafa Dolu, kan stoklarının azalması nedeniyle 3 haftada bir 2 ünite taze kan almazsa hayatta kalamayan talasemi hastalarının mağduriyeti hakkında bilgi verdi. Genel Başkan Dolu, resmi kayıtlara göre Türkiye’de 4 bin 500 tane Talasemi hastasının olduğunu, bu sayıya, Suriyeliler de dahil edildiğinde  ve sayı güncellendiğinde 10 bin Talasemi hastasının varlığında söz edilebileceğini belirtti. Dolu, “Bir talasemi hastasının 3 haftada bir 2 ünite taze kan alması lazım. Kan alamazlarsa yaşayamazlar. Bizim için kan olmazsa olmaz bir olgu. Çünkü kan alamazsak yaşayamayız ve hayatımızı idame ettiremeyiz. Kan da paraya satılan bir şey değil. Bağış olmadığı sürece temin edilmesi mümkün olmayan bir şey” dedi. 

  Bakan Tekin, 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı Yayımladı

Kan bağışlarında Ramazan etkisinin yanı sıra Kızılay’a toplumda güven azalmasından kaynaklı da bağışlara ilgi olmadığının altını çizen Dolu şunları söyledi: “Kızılay’a güven konusunda toplumda bir azalma olduğu doğru bu sadece depremle de alakalı değil daha önceden de toplumda Kızılay’a karşı böyle bir mesafe duygusu vardı. Vatandaşlar kendileri açısından haklı olabilirler ama şunu da bilmeliler ki Türkiye’de Kızılay’dan başka kan stoklayan, kan bağışı toplayan başka bir kurum yok. Nerede olursanız olun ihtiyaçları Kızılay’a aktarılıyor ve kan Kızılay’dan temin ediliyor. Vatandaşlarımızdan ricamız kurumlara takılı kalmadan kan vermeleridir. Kızılay’ı yöneten insanların yapmış olduklarını göz ardı ederek kan bağışı yapmalarını istirham ediyoruz. Çünkü başka bir alternatifimiz yok bir tek Kızılay var. Vatandaşlarımız kızgın olabilirler ama bizleri talasemi hastalarını düşünerek kan bağışı yapmalarını hayatta kalabilmemiz için bunun çok önemli olduğunu bilmelerini isterim.”  

talasemi hastası ahmet

“Gelecek Ay Donörle Gel Dediler”

3 gün önce kan transfüzyonu gerçekleştirilen İzmir’de yaşayan 40 yaşındaki talesemi hastası Ahmet Türkmen, klinik çalışanının kendisini uyardığını bir daha ki gelişinde yanımda donör getirmesinin iyi olacağını söylediğini belirtti. Eşi de talasemi hastası olan, kendisinin de Talasemi Federasyo’nunda geçmişte görev aldığını belirten Türkmen, 3 yaşından beri talasemi hastası olduğunu, 40 yaşına geldiğini çevresinde artık Kızılay’a donör olarak götürecek kimse kalmadığını belirterek şöyle konuştu: “Ramazan ayları talasemi hastaları için zaten kan bağışlarının düşmesinden ötürü çok riskli aylardır. Depremlerde çadır satışı gibi konuların gündeme gelmesiyle Kızılay’a güven azaldı. Bu da ne yazık ki bağışlara yansıdı. Bunun acısını da başta bizler yani talasemi hastaları çekiyoruz. Türkiye’de 10-15 bin talasemi hastası var. Tek kan toplama merkezi Kızılay, bu nedenle de bizim başka yerden kan transfüzyonu gerçekleştirme şansımız ne yazık ki yok. Bu nedenle bağışların sekteye uğramadan devam etmesini istiyoruz. Bu konuda yetkililerin harekete geçmesi, bağış yapılması için vatandaşa güven vermeleri gerekir. Bunun nasıl yapılacağını bilemeyiz ama bizler 3 haftada bir 2 ünite kan alamazsak yaşayamayız. Ve bir daha ki ay kan alıp alamayacağımı bilemediğim bir tedirginlik içerisindeyim. Bizim talasemi hastalarının 3 haftada bir 2 ünite taze kan almamız gerekiyor. Alacağımız kanın en fazla 3-5 günlük olması gerekiyor. bu sorun Kızılay’da bir yeni yapılanma mı yeni bir imaj çalışmasıyla mı yapılır bilemeyiz ama bir şey yapılması gerekmektedir. Hem talasemi hastaları için hem de tüm ülke genelindeki insanların yaşamı için Kızılay’a kan bağışının artırılması için bir şey yapılması şart” dedi. 

  Kamu Görevlileri Hakemlik Değil, Noterlik Yaptı !

Hasta Yakınları Kızılay’a Gönderiliyor, Hastalar Kanımızı Size Verelim Diyor!

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli bir yetkili BSHA’ya yaptığı açıklamada, hastalara verilecek kan bulanamadığını, ameliyat olacak hastaların yakınlarını Kızılay’a gönderdiklerini söyledi. Kızılay’dan da eli boş çıkan hasta yakınları, hastalar, hastaneler kan stoklarında yaşanan sıkıntıdan ötürü mağduriyet yaşıyor. Hastanede kan stoklarındaki yetersizlik nedeniyle acil ameliyatlar dışındaki, rutin ameliyatların durdurulması konusunda karar aşamasında olunduğunu ifade eden yetkili, Ramazan ve kış aylarında kan bağışlarının azalmasının yanı sıra Kızılay’a karşı toplumda bir güven zedelenmesi yaşandığının, vatandaşların hastaneye gelerek kan vermek istediklerini, Kızılay’a kan bağışı yapma konusunda çekince duyduklarını ifade etti. İzmir’de bir başka kamu hastanesinden edinilen bilgilere göre ise, hastane adına Kızılay’dan 1000 ünite erosit ürünü istendiği ancak sadece 8 adet geldiği bilgisine ulaşıldı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu