Genel

Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’nde ‘Tahliye’ Eylemleri Devam Ediyor

hepsen murat dilmener 3 nisan

Prof.Dr. Murat Dilmener Hastanesi’ndeki tahliye eylemleri sürerken, HEP-SEN konu hakkında bir basın açıklaması yaptı.

İstanbul’da sağlık alanında deprem riskli hastanelerinin tahliyeleri hakkında verilen kararlar sonrasında patlak veren sağlık krizi sonrasında kentte ‘hastaneler yerinde yenilensin’ eylemleri devam ediyor. Bir hafta önce 27 Mart 2023 tarihinde Cerrahpaşa Tıp Hastanesi’nin bazı birimlerinin Yeşilköy’de bulunan, COVİD-19 Pandemi sürecinde açılan Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne taşınması nedeniyle Tüm Hemşireler ve Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) ‘Göçebe Değiliz, Ev Sahibiyiz’ sloganıyla bir eylem gerçekleştirerek hastanede çalışan sağlık çalışanlarının protestolarına destek vermişti. HEP-SEN İstanbul Şubesi bugün de Prof. Dr. Murat Dilmener’de bir basın açıklamasında bulunarak, “Hastaneler Yerinde Yenilensin’ sloganıyla bir basın açıklaması yaptı. 

İskenderun Devlet A Blok’ta 80 Kişi Can Verdi!

HEP-SEN İstanbul İl Başkanı Neslihan Komser, hastane önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasına, Hatay İskenderun’da depreme dayanıksız raporu olmasına rağmen hizmet verilen ve 6 Şubat depreminde yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi A Blok’ta 80 canın enkaz altında kalarak hayatını kaybetmesi vurgusuyla başladı. Komser, “11 yıl önce depreme dayanıksız raporu verilmesine rağmen hiçbir önlem alınmayan İskenderun Devlet Hastanesi A Blok enkazının altında içlerinde sağlık emekçileri ve hastalarımızın bulunduğu yaklaşık 80 canımız hayatını kaybetmiştir. Hayatlarını kaybeden sağlık emekçilerini ve hastalarımızı saygıyla anıyor yakınlarına baş sağlığı diliyorum. 11 yıldır göz göre göre bu taksirin müsebbipleri er ya da geç hesap verecektir. Böyle bir depremin ardından hastanelerin depreme dayanıklılıklarının yeniden gündeme gelmesi ve önlem çalışmalarının başlaması geç de olsa sevindiricidir. Ancak alınan önlemler gereği uygulanmak istenen “hastane taşımalarının” çok da planlı ilerlemediğini görüyoruz” dedi. 

hepsen neslihan

Murat Dilmener Boş Değil, Duymuyor Musunuz?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen’in, Prof. Dr. Murat Dilmener’e tahliye konusunda, “Bu karara sevindik. Biz üç parçaya bölünerek hem Taksim hem de Samatya hastanelerini rahatsız edecektik. Murat Dilmener Hastanesi boş olduğu için çabuk hareket ederek, kaldığımız yerden devam ederiz” açıklamasına tepki gösteren HEP-SEN İstanbul İl Başkanı Komser, “Sayın Dekan Murat Dilmener Hastanesi’nin boş olmadığını haykırıyoruz günlerdir, duymuyor musunuz?” diye seslendi. 

  KİTVAK’a Anlamlı Bağış

Göçebe Değiliz, Ev Sahibiyiz

HEP-SEN İstanbul İl Başkanı Komser deprem riski nedeniyle tahliye kararlarında bir başka hastaneyi yerinden etmenin, hizmet veremez duruma getirmenin normal olup olmadığı sorusunu sorduğu basın açıklamasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şöyle seslendi: “Sayın Sağlık Bakanı Koca’ya soruyoruz, burada çalışan arkadaşlarımızdan lojmanlarını boşaltmaları istendiğinden, hatta bunun da çalışanlara resmi bir yazı gösterilmeden, sunulmadan yapıldığından haberiniz var mı? Bu hastanede çalışanların farklı yerlere dağıtılacağına yönelik bir söylenti olduğundan haberiniz var mı? Bu hastane boşaltılacak ise, hem buradaki arkadaşların, hem de gelecek olan hastanedeki arkadaşlarımızın mağduriyetleri açısından bir planlama yapıldı mı? 2011 yılında dahi sıvaları dökülen hastaneye 12 yıl sonra deprem riski nedeniyle taşıma kararı verildi. 12 senede bunun hiç planı yapılamadı mı? Planlar ne zaman başladı? Planlarda hastanenin nereye nasıl taşınacağı, taşınan hastanedeki ve taşınacak hastanedeki sağlık çalışanlarının yaşayacağı sorunlar düşünülmedi mi? Kurulu düzenleri bozulacak olan sağlık emekçilerinin hiç değeri yok mu?  Başınızın çaresine bakın yaklaşımı olağan mı? Bu kargaşa içerisinde nasıl topluma kaliteli hizmet vermemiz bekleniyor? Yıllardır önlem alınmayıp  günü geldiğinde plansız programsız iki dudak arasında alınan kararların binlerce calışanın hayatına müdahale olduğunun farkında mısınız? Bu plansızlığın faturasının sağlık emekçilerine kesilmesi midir sizin uygun gördüğünüz? Buradan bu kurumun yöneticilerine sesleniyorum. Günlerdir buradaki eylemlerden haberiniz olmanıza rağmen gelip bir açıklama dahi yapmadınız. Neden? Bu mudur idarecilik sizce?” 

Emekçiler Burada, Yönetenler nerede?

Basın açıklamasının sonunda taleplerini sıralayan HEP-SEN İstanbul İl Başkanı Komser şöyle konuştu: “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi gibi depreme karşı yeterli dayanıklılık onayı almayan tüm hastanelerimizin uygun şekilde hizmet vermesi adına yapılacak tüm girişimlerde her kurumun çalışanlarının, bu çalışanların var olan düzenlerinin, sağlık hizmeti sunumunun bozulmadan gerçekleştirilmesidir. Sayın bakanlık yetkililerini burada hizmet veren  sağlık çalışanlarının sitemlerine kulak vererek bir an önce söylentileri ortadan kaldıracak, endişeleri giderecek sağlıklı bir plan paylaşmaya davet ediyoruz.”  (BSHA- Bilim Sağlık Haber Ajansı)

  Bakan Tekin, “Öyle Belediye Başkanları Var ki Okul İnşaatımızı Mühürlemiş!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu