Genel

Sağlık Çalışanları Memur Maaş Zammı Protestosu İçin Bugün İş Bırakıyor!

eylem 2

Sağlık çalışanları memur maaş zammını protesto etmek için bugün iş bırakıyor. Kamuda çalışan sağlıkçılar yurt genelinde iş bırakma eyleminde bulunacak. Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş) ile Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) tarafından 1 günlük iş bırakma eylemi yapılması kararı alınarak sağlıkçılara çağrıda bulunuldu. Yapılan açıklamada, açlığı, sefaleti, adaletsizliği içine sindiremeyen tüm kamu emekçileri ve örgütleri; özellikle rengi sarı olmayan, sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda örgütlü sendikalar iş bırakma eylemine katılmaya davet edildi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  haziran ayı ve 6 aylık enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre enflasyon haziran ayında 3,92, 6 aylık enflasyon ise 19,77 olarak gerçekleşti. TÜİK’in enflasyon açıklamasına  göre de AKP Hükümeti memur maaş zamlarına yönelik kanun teklifini, enflasyon farkı yüzde 17,55 ve seyyanen 8 bin 77 lira zam öngörüsüyle TBMM’ye sundu. Bu doğrultuda en düşük memur maaşı 22 Bin TL’ye yükseldi. Kanun teklifi sunulmadan memurlar yurt genelinde TÜİK’in enflasyon rakamlarını protesto etmek için alanlara çıktı. Bugün gerçekleştirilecek 1 günlük iş bırakma eylemine 39 farklı meslekten binlerce sağlık çalışanı katılacak. 3 büyük şehirdeki toplanma alanları şöyle:  İstanbul’da Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Ankara’da Ulus Atatürk Anıtı önü ve İzmir’de Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi. 

derya uğur

Genel Sağlık-İş: “Kamu Emekçilerinin Çığlığını Duyuracağız!”

Genel Sağlık-İş Başkanı Dr. Derya Uğur, söz konusu memur zammını protesto etmek üzere ülke genelinde iş bırakma eylemi yapma kararı aldıklarını açıkladı. Genel Başkan Uğur, “Siyasi iktidarın zam teklifi, memurlar için sefalet demektir. Daha önce de pek çok kez altını çize çize söylediğimiz gibi kamu emekçilerinin ısrarla yoksullaştırılmasını kabul etmiyoruz. Göz göre göre oldu bitti ile kamu çalışanlarını açlığa ve sefalete mahkûm edemezsiniz. Genel Sağlık-İş olarak kamu emekçilerinin çığlığını sesimizi duymayanlara duyuracağız. Genel Sağlık-İş olarak; acil hastalar, diyaliz hastaları, gebeler, kanser hastaları, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak sağlık hizmeti verilecek şekilde, ülke genelinde 1 günlük iş bırakma eylemleri yapacağımızı buradan duyuruyoruz.  Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in de desteğiyle karar alarak  tüm yurt genelinde bir gün iş bırakıyoruz. Açlığı, sefaleti, adaletsizliği içine sindiremeyen tüm kamu emekçilerini ve örgütlerini özellikle rengi sarı olmayan sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda örgütlü sendikaları iş bırakma eylemine katılmaya davet ediyoruz. Yarınlar direnen mücadele eden kamu emekçilerinin olacak” dedi. 

  YÖK’ten Vakıf Üniversitelerine Zam Uyarısı !

yunus şimşek

HEP-SEN: Sendikaların Yeri Meydanlardır!

HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek de bugün gerçekleştirilecek iş bırakma eylemi ile ilgili açıklamada bulundu. Şimşek, “Değerli kamu emekçileri, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. İçerisinde bulunduğumuz durum ve şartlar ne yazık ki bir kara tabloya, bir umutsuzluk tablosuna hepimizi hapsetmiştir. Bundan payı büyük olan yandaş sendikalar, emeği, hakkı, adaleti bir kez daha ayaklar altına almıştır. Biz kamu emekçilerini, başta liyakatsizlik olmak üzere yoksulluğa sefalete hapseden bu anlayış, kamu sendikacılığında sözleşmeli yöneticilik adı altında bu militanlarıyla beraber o masayı işgal etmiştir. Artık kamu emekçileri olarak, bizlerin dayanacak gücü, bekleyecek zamanı kalmamıştır. Bu defalarca oynanan tiyatroya bizler müsaade etmeyeceğiz. Bizler devlet memuruyuz, devletin memuru yoksul olamaz. Yoksulluk sınırını dahi devlet memurlarına reva görmeyen bu sistem, sabrımızı taşımıştır. HEP-SEN Sendikası ve Genel Sağlık İşçi Sendikası ile beraber, bu kara tabloya karşı Türkiye genelinde bir gün iş bırakma kararı alınmıştır. Tüm yöneticilerimizle birlikte, cuma günü illerimizde sağlık kurumlarımızın önünde, meydanlarda olacağız. Altını çiziyorum, sendikaların yeri meydanlardır çünkü emek bizim, hak bizim” diye konuştu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu