Genel

Taşkın: Seçim Bitti, Sıra Memur ve Emeklinin Refahının Sağlanmasında!

necip taşkın

Anadolu Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Anadolu Sağlık-Sen) Genel Başkanı Necip Taşkın, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yaptığı değerlendirmede; Cumhurbaşkanlığı seçimine yüksek oranda katılımın sağlanması ve seçimin olgunluk içinde geçerek sonuçlanmasının milletin demokrasi kültürünün bir göstergesi olduğunu belirterek, seçim sonucunun ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“Vatandaşların İnsanca Yaşayabilecekleri Şartlar Oluşturulmalı”

Seçimlerin geride kaldığını, bundan sonra yapılması gerekenin önümüze bakmak olduğunu belirten Taşkın, “ülkemizin kalkınması, dar ve sabit gelirli vatandaşların insanca yaşayabilecekleri şartların oluşturulması, özellikle memur ve memur emeklilerinin refah seviyesinin yükseltilerek mutlu ve huzurlu bir yaşam temin edilmesinin önemli olduğuna vurgu yaparak, milli birlik ve beraberliği sağlayan ortak kültüre karşı aidiyet duygusunun sağlam bir şekilde vücut bulmasını sağlamanın önemini herkes anlamalı ve önümüzdeki günlerde kalkınmayı sağlayacak süreci başlatmanın yolunu açmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Temmuz Zammı Yoksulluk Sınırının Üstünde Tutulmalıdır”

Necip Taşkın; seçimin bittiğini, sıranın memur ve memur emeklisinin refahını sağlayacak düzenlemelerde olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Ülkemiz, dünya siyaseti açısından önemli bir seçimi geride bıraktı. Başarılı ve demokrasiyle özdeşleşmiş bir seçim atmosferinin ardından ekonomiye gözlerimizi çevirmemiz gerekiyor. Zira memur ve memur emeklileri güç yaşam şartlarıyla yarına kavuşmaya çalışıyor. Satın alma gücü azaldı. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda değiller. Önümüzdeki Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine yapılacak maaş zammının yoksulluk sınırının üstünde olması gerekmektedir. Memur emeklisine Aile Yardımı verilmeli; memura iki bayram ikramiyesinin yanı sıra vergi dilimi yükseltilmeli, vergi oranı %15’te sabitlenerek biraz olsun nefes alması sağlanmalı; az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınarak vergide adalet sağlanmalıdır”

Büyükşehir Tazminatı

Özellikle sağlık teşkilatlarında çalışanların hafta içi, hafta sonu, bayram ve resmi tatillerde gece ve gündüz mesaileri için katsayı belirlenerek; gece nöbetleri için iki katı artırımlı, bayram ve resmi tatillerde tutulacak nöbetlerin dört katı artırımlı ücret ödenmesi sağlanmalıdır. Giyim kuşam yardımı artırılmalıdır. Seçim öncesinde verilen söz kapsamında; 3600 ek gösterge düzenlemesinde kapsam dışı kalan tüm çalışanların yararlanması sağlanmalıdır. Büyük kentlerde sağlık çalışanlarının ulaşımı %50 indirimli yapılmalı, ayrıca 5.000 TL. “büyükşehir tazminatı” ve 5.000 TL. kira yardımı yapılması sağlanmalıdır. Emekliliğe yansıyan tek kalem maaş üzerinde bir düzenleme yapılmalıdır. Söz de değil, yeni düzenlemelerle sağlık çalışanlarının refahı, huzuru ve kurumuna karşı aidiyet duygusu en üst seviyeye çıkarılarak moral ve motivasyonu sağlanmalıdır. Kısaca, ülkemizin yeni siyasi hükümeti dar ve sabit gelirli vatandaşların ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için düzenleme yapmalıdır.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Fransa’da Cezayirli Gencin Öldürülmesi Yalnızca Bir Kıvılcım Mıydı?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu