Genel

Türk İşaret Dili Sözlüğü’ne 4,5 Milyondan Fazla Erişim Sağlandı

Türk İşaret Dili Sözlüğü’ne 4,5 Milyondan Fazla Erişim Sağlandı

İşaret Dili Sözlüğü hakkında açıklama yayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, içeriğe 150 ülkeden 4,5 milyon erişim sağlandığını bildirdi.

Bakanlıktan şu açıklama yapıldı, “”Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Güncel Türk İşaret Dili (TİD) Sözlüğü, Türk işaret dilini öğrenmek isteyenler, işitme engelliler okullarında eğitim gören öğrenciler ve Türk işaret dili eğitimi veren eğitimciler için bir kaynak olarak sunuluyor. Bu sözlüğe 150 ülkeden 4,5 milyondan fazla kişi erişim sağlamıştır. 2017 yılında başlatılan bu sözlük, Türkiye’nin 26 ilinden ve 113 Türk İşaret Dili anadili konuşucusundan toplanan verilere dayanmaktadır. Sözlük, video tabanlıdır ve çevrimiçi olarak sunulmaktadır, böylece kullanıcılar Türk İşaret Dili ve Türkçe terimleri öğrenebilirler. Bu sözlüğü kullananlar arasında işitme engelli öğrenciler, Türk işaret dilini öğrenmek isteyenler, tercümanlar, özel eğitim öğretmenleri ve araştırmacılar bulunmaktadır”

Türk İşaret Dili ve Örnek Videolar

“Sözlük, 2015 yılında yürütülen Türk İşaret Dili Araştırma Projesi kapsamında toplanan verilere dayanarak oluşturulmuştur. Sözlük, işaret, anlam ve örnek olmak üzere üç farklı türde toplam 11.428 video içermektedir. Bu videoların tamamının işitme engellilerin Türkçe öğrenimine ve işitenlerin Türk İşaret Dili öğrenimine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Sözlüğün İngilizce çevirisi de bulunmaktadır. Kullanıcılar, öğrenmek istedikleri işareti, Türkçe terimleri veya işaretin görsel özelliklerini kullanarak kolayca bulabilirler. Ayrıca, videoları farklı hızlarda oynatabilme seçeneği sunularak Türk İşaret Dili öğrencilerine yardımcı olunmaktadır. Örnek videolar da kullanıcılara ilgili terimin cümle içinde nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sağlamaktadır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  HEP-SEN Uyardı : “Soğuk ve Tuzsuz Yemekler, Kanserojen Tabaklarla Servis Ediliyor”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu