Genel

Virolog Tareen, Covid-19 Aşıları İddialarına Bilimsel Verilerle Işık Tuttu!

Semih Tareen

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşayan Türk Virolog Semih Tareen, sosyal medyadan bilimsel araştırmalara yönelik paylaşımlarda bulunarak kamuoyunu aydınlatmaya devam ediyor.

Sosyal medyada son zamanlarda yeniden canlanan aşı karşıtlığı, aşıların turbo kanser yaptığına yönelik bilimsel temele dayanmayan açıklamalar ve  paylaşımlara bilimsel verilerle cevap veren Tareen, Covid-19 ile ilgili aşıların koruyuculuğuna yönelik en güncel bilimsel araştırma sonuçlarını paylaştı. Tareen, “12 milyar dozun üzerinde Covid aşısı verildi. Bu aşılar etkinlik ve güvenlik verilerine göre onaylandı. Aşılar hakkında bilmeniz gereken her şey bilimsel kaynaklardan sizlere sunulmuştur” paylaşımında bulundu. 

semih tareen covid 19 paylaşımı

 

Asıl Risk Aşı Değil!

ABD’de bulunan Centers For Disease Control And Prevention (CDC), ABD Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi, 7 Mart 2023 tarihinde Covid-19 aşılarıyla ilgili gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonucunda CDC, “Covid-19 Aşıları etkin ve güvenli” dedi. Türk Virolog Semih Tareen, sosyal medyada aşıların güvensiz olduğu konusunda bilgi kirliliği olduğunu söyleyerek CDC’nin araştırma sonuçlarını yayınladı. 

cdc semih tareen

Tareen, aşı olup olmamanın kişinin özgür iradesinde olduğunu ancak bilimden, bilimsel verilerden şaşmamak gerektiğini turbo kanser gibi bir takım açıklamaların bilimsel bir karşılığı olmadığını söyledi. Tareen, Biontech aşısı hakkında en kapsamlı yan etki raporu sonuçlarını paylaşarak, “Asıl risk aşı değil, SARSCOV2 enfeksiyonu” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

  Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonası’nda Namağlup Yarı Finalde

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu