Genel

Annelerin Kaleminden Otizm

kedi otizm imza

Otizmli çocuk anneleri Filiz Serin, Nedret Özdemir ve Sema Üzel’in deneyimlerini aktardığı kitaplar için düzenlenen imza günü etkinliği 2 Nisan, Pazar günü Yakın Kitabevi’nde gerçekleştirildi. İmza günü, İzmirli kitap okurlarından büyük ilgi gördü. Annelerin imza günleri Bostanlı’da devam edecek. İmza Günü’ne KEDİ Otizm Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu da katıldı. Ahmetoğlu, “annelerin otizmli çocuklarıyla birlikte yaşadıkları deneyimlerini aktardığı kitapların daha geniş okuyucu kitlesine ulaşmasını amaçlıyoruz” dedi. 

Sema Üzel’in ‘Acı Hamur Tatlı Kurabiye’, Filiz Serin’in ‘Seni Yazdım’ ve Nedret Özdemir’in ‘Otizmde Sevgi Sözcüğü Mıyık’ isimli kitaplarını okuyucuları için imzaladığı etkinlik,  KEDİ -Kabul, Eşitlik, Dahil olma, İstihdam- Otizm Derneği’nin 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. KEDİ Otizm Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu, imza günü etkinliği ile annelerin otizmli çocuklarıyla birlikte yaşadıkları deneyimlerini aktardığı kitapların daha geniş okuyucu kitlesine ulaşmasını amaçladıklarını söyledi. Çocukların otizm tanısı almasıyla birlikte ailelerin eğitim, terapi ve sağlık alanları başta olmak üzere mücadele içine girdiklerini vurgulayan Ahmetoğlu, “Filiz hanım oğlu Caner, Sema hanım oğlu Berkay ve Nedret hanım oğlu Göktürk ile uzun yıllar otizmi birlikte deneyimledi. Kendi olanakları ölçüsünde çocuklarının eğitimine ve hayata karışmasında destek oldular. Bu annelerimiz deneyimlerini ve çocuklarına olan sevgilerini, hayranlıklarını kitaplaştırarak bir anlamda yeni tanı alan çocukların ailelerine de ışık olmaya çalıştılar. Bu nedenle kitaplarında aktardıkları deneyimler çok önemli” diye konuştu. 

Otizmlilerin Yaşama Dahil Edilmesine Katkı

Otistik çocuk ailelerinin bu kitaplarda kendi hayatlarıyla, duygularıyla, sevgileriyle bir çok benzerlik bulacaklarını belirten Ahmetoğlu, şunları söyledi: “Ancak kitapların etkileri bununla sınırlı değil. Bizim gibi aileler, otizmi ve otistik bireylerin özelliklerini bulundukları her türlü sosyal çevrede anlatmaya çabalıyor. Bunun nedeni çocuklarının toplum içinde uğradıkları ayrımcılığa karşılık olarak bilinçlendirme çalışmaları yapmak ve çocuklarının oldukları gibi kabullerini sağlamak. Annelerin deneyim aktarımlarının yanı sıra çocuklarını da kendi gözlerinden anlattıkları bu kitaplar, otistiklerin sosyal yaşama dahil edilme yolundaki çabalar için de değerli.”

  Devlet Korumasındaki 1017 Gencin Ataması Yapıldı

Anneler 29 Nisan’da Bostanlı’da 

Sema Özel ve Nedret Özdemir, 29 Nisan 2023, Cumartesi günü 12.00-15.00 saatleri arasında Karşıyaka Belediyesi Gode Cengiz Spor Tesisleri Bostanlı Spor Kulübü’nde düzenlenen imza gününde okurlarla buluşacak. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu